На сьогоднішній день Україна має великий ризик неконтрольованих масштабних пожеж. Протидія масовим пожежам лісів, торфовищ, сільгоспугідь являється одним із головних завдань органів державної влади і органів місцевого самоврядування.  Останнім часом почастішали випадки випалювання населенням залишків сухої рослинності.

З підвищенням температури повітря та встановленням бездощової погоди починається пожежонебезпечний період, що несе нову небезпеку – ймовірність займань у лісових масивах, на торфовищах та водно-болотної рослинності в заплавах річок та водосховищ. Значна частина подібних пожеж стається саме через людський фактор.

Щоб уникнути пожежам лісів, заповідних територій, торфовищ, сміттєзвалищ, сільськогосподарських угідь протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:
– розведення багать у лісі, на торфовищах, в заплавах річок та водосховищ (крім тих, що пов’язані з технологічними вимогами лісогосподарських заходів у спеціально передбачених для цього місцях);
– заїзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети;
– відвідування населенням хвойних насаджень при 5-му класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) за умовами погоди;
– палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки, витрушувати з люльок гарячий попіл, крім місць, що обладнані для цієї мети;
- спалювання трави та залишків рослинності на сільгоспугіддях, вздовж доріг, на територіях приватних садиб тощо.

Відповідно до вимог статті 77-1 КУпАП, за самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від дев’ятисот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот шістдесяти до семисот двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від однієї тисячі двохсот шістдесяти до однієї тисячі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зокрема, посилення заходів з пожежної безпеки є актуальним завданням на сьогодні, зважаючи на зростання кількості лісових пожеж та загрозу екологічної безпеки в цілому. Ми всі разом повинні робити все можливе для запобігання пожеж та збереження нашого середовища для майбутніх поколінь.